Znakovlje Gimnazije

Grbovi

Gotovo od samoga po?etka javnog djelovanja Franjeva?ka klasi?na gimnazija u Sinju ima svoj grb koji se djelomice mijenjao s mijenama Gimnazije. Na njemu su varirani sli?ni glavni elementi, izuzevi razdoblje od 1871. do 1881. kad je gimnazija bila dravna (carsko-kraljevska) i kad je grb sadravao elemente carevinskoga dravnog grba.

Prvi grb, koji je vrijedio do kraja prvoga razdoblja djelovanja Gimnazije (do 1871.), odobrilo je tadanje Ministarstvo spisom od 12. srpnja 1859. godine. U obliku je metalnoga ovalnog tita. Na njemu dominira mitska ptica feniks (feni?-ptica) koja se stalno nanovo ra?a iz ognja i pepela. Ona u kljunu dri franjeva?ki grb i gleda u sunce kao simbol prosvjete, ali i Isusa Krista (v. govor ravnatelja fra A. K. Matasa, 1868.). Po rubu je ispisano puno slubeno ime kole: JAVNO VIE HERVATSKO GIMNAZIJE * POD UPRAVOM OO. FRANJEVACA PRISV. ODKUPITELJA.

Grb je na?injen prema slubenom pe?atu Gimnazije koji je odobren 1858. godine. Oblikovan je vie slikarskom tehnikom, tj. heraldi?ka (grboslovna) pravila stilizacije i uporabe boja nisu sasvim potivana.

U simbolu mitskog feniksa franjevci su svojoj gimnaziji ne samo saeli prolost i njezine prethodnice (samostanske kole) nego i proro?anski nehotice predvidjeli njezinu mu?nu budu?nost ?estu izvrgnutost opasnosti da bude potpuno ugaena i njezino ustrajno viestruko uskrsavanje iz pepela.

Drugi grb zajedno s novim pe?atima odobren je 1873., kad je Gimnazija ve? dvije godine bila carsko-kraljevska, tj. dravna (natpis na grbu: C. K. DRAVNI GIMNAZIJ U SINJU). Na ovalnu je titu carski grb s dvoglavim austrijskim orlom i ostalim elementima carske vlasti, a u sredini su carski inicijali FJI (Franz Josef I.).

Grb je izra?en prema heraldi?kim pravilima.

Gimnazija je 1881. ponovno postala u cijelosti franjeva?ka, ali sada privatna (bez prava javnosti). U okolnostima pre?ih potreba nije izra?en novi grb niti se kola odricala svoje batine pa su oba grba isticana i ?uvana, a trenutno stanje gimnazije smatralo se privremenim. Ulagali su se veliki napori da se opet steknu uvjeti za stjecanje prava javnosti. Naalost, okolnosti, koje su nadolazile i izmjenjivale se, stalno su odga?ale postignu?e toga cilja.

Kad je uspostavom Banovine Hrvatske kona?no Gimnazija ponovno 1939. postala javna za sve razrede, s novim imenom i pe?atima izra?en je i novi grb, bolje re?eno donekle modificiran onaj prvi.

Grb je u obliku metalnoga ovalnog tita. Ve?a razlika od prvoga grba u tome je to je feniksu na prsa stavljen hrvatski grb od crvenih i bijelih kvadrati?a, a u nj je uklopljen franjeva?ki grb. Po rubu grba je natpis tadanje slubeno ime Gimnazije: FRANJEVA?KA KLASI?NA GIMNAZIJA S PRAVOM JAVNOSTI U SINJU.

Likovno gledano grb je oblikovan diletantski, a heraldi?ka pravila stilizacije i boja slabo su ostvarena.

Grbovi se danas ?uvaju u Muzeju franjeva?kog samostana u Sinju.

Zastave

Usporedno s grbom Gimnazija je imala i zastavu koja je isticana u sve?anim prigodama i na javnim nastupima.

Prva je zastava od plave svile. Na licu ima gimnazijski grb ovalna oblika, onakav kakav je bio u po?etku, a oko grba velikim zlatnim slovima pie: JAVNO GIMNAZIJE * SINJ * 12. PROSINCA 1854.

Na nali?ju je slika sv. Alojzija Gonzage, tako?er ovalna oblika. Oko nje pie: S. ALOJZIJU ODVITNI?E U?E?E MLADEI * MOLI ZA NAS.

Druga je zastava izra?ena 1939. godine nakon to je Gimnazija ponovno stekla pravo javnosti.

I ona je plave boje. Na licu joj je okrugli grb gimnazije, donekle variran onaj po?etni, s tim da je feniksu franjeva?ki grb na prsima, a ne u kljunu. Iznad njega je hrvatski grb s crvenim i bijelim kvadrati?ima, a ispod je alkarski grb (alkar s kopljem u ruci na konju koji je u propnju). U kutovima zastave ?etiri su franjeva?ka lika: sv. Franjo Asiki (gore lijevo), sv. Bonaventura (dolje lijevo), sv. Pakal (gore desno) i sv. Nikola Taveli?, tada blaenik (dolje desno).
Nali?je zastave posve?eno je zatitnici Gimnazije Bl. Dj. Mariji. U sredini je okrugli medaljon s likom Djevice koja dri dijete Isusa, a pred njima kle?i sv. Ante Padovanski. Oko medaljona je natpis: FRANJEVA?KA KLASI?NA GIMNAZIJA U SINJU * 1838-9 1940-1. U kutovima zastave ?etiri su Gospina lika: Gospa Sinjska (gore lijevo), Gospa Visova?ka (dolje lijevo), Gospa od zdravlja Split (gore desno), Gospa alosna Hrvace (dolje desno).

Zastava je blagoslovljena i predstavljena javnosti na svetkovinu Bezgrjenog za?e?a Bl. Dj. Marije (Dan Gimnazije i Sjemenita), 8. prosinca 1939. godine, kad je u sve?anoj procesiji predvodila sjemenitarce i ostale u?enike Gimnazije.

Obje se zastave danas ?uvaju u Gimnaziji. Prva je u tronu stanju, a druga se isti?e u sve?anim prigodama.

-fnj-

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas74
Ovaj mjesecOvaj mjesec165
UkupnoUkupno946332

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 8