U sklopu Festivala znanosti u?enicima 3.b razreda nae gimnazije predavanje je odrao Igor Mikloui?, evolucijski psiholog zaposlen na Institutu drutvenih znanosti Ivo Pilar kao znanstveni novak i asistent na Hrvatskim studijima gdje predaje parapsihologiju i evolucijsku psihologiju. Trenutno je na Oxfordu kao stipendist Centre for Anthropology and Minda.

Uvodno nas je predava? ukratko upoznao sa ivotom i djelom Charlesa Darwina, o ?emu ?emo mi vie u?iti tek dogodine. On je tvorac teorije o evoluciji ivih bi?a koja kae da u prirodi svaka vrsta ra?a vie jedinki nego to se moe odrati na ivotu. Pritom dolazi do borbe za opstanak u kojoj preivljavaju i dalje se razmonoavaju jedinke bolje prilago?ene uvjetima okoline. Razlikuju se dva mehanizma: prirodna i seksualna selekcija.
Prirodna selekcija je proces kojim bioloki osobine postaju vie ili manje ?este u populaciji zbog stalnog djelovanja na opstanak ili reprodukciju njihovih nositelja, dok Darwin seksualnu selekciju definira kao posljedicu borbe izme?u jedinki jednog spola, uglavnom mukog, za posjedovanje jedinki drugog spola. Mikloui? naglasak stavlja na seksualnu selekciju. Spomenuo je i termin odbjegle seksualne selekcije koju je objasnio na primjeru paunova repa. Rep zahtijeva mnogo energije za rast i odravanje, smanjuje agilnost ptice te pove?ava vidljivost same ivotinje pred predatorima, no bogatiji rep mu je automatska prednost pri izboru koji obavlja enka.
Na pitanje je li uspjeh dio naslije?a predava? odgovara nije?no. Ono to naslje?ujemo samo je potencijal. Ljudi nisu predodre?eni za uspjeh ili neuspjeh, no istina jest da je ljepim ljudima lake u ivotu jer je ve?a mogu?nost da ?e biti izabrani i primje?eni.
Mladi nam je znanstvenik progovorio i o razumijevanju incesta u vezi s evolucijom. Naime, ako se dvije jedinke povezane istim genima razmnoavaju, ne stvara se novi genetski materijal, a mutacija se ponavlja generacijama.
Tako?er nam je opisao pokus kojim se eljelo utvrditi kako kod ljudi miris utje?e na privla?nost pripadnika drugog spola. Pokazalo se da su mukarcima redovito bili privla?ni mirisi osoba ?iji su genetski materijali razli?itiji.
Prijateljskim pristupom i jasnim izlaganjem ovaj mladi znanstvenik odrao nam je zanimljivo predavanje ?ija je jedina mana bila stiska s vremenom. Razbivi barijere o znanosti kao dalekoj i neshvatljivoj, Igor Mikloui?, kao i ?itav projekt Festivala znanosti, korak po korak ispunjavaju glavni cilj popularizaciju znanosti me?u mladima.

Izvijestila: Petra Buljan, 3.b

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas78
Ovaj mjesecOvaj mjesec1610
UkupnoUkupno951528

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 16