Kako nama srednjokolcima najbolje predstaviti znanost i njezine osnovne probleme i tko su uop?e znanstvenici - bilo je pitanje na koje nam je na po?etku tre?eg dana Festivala znanosti u Sinju pokuao odgovoriti Bojan Marki?evi?.

Pogledali smo video na kojem dvije grupe od po troje u?enika, jedni u bijelim, a drugi u crnim majicama, dobacuju koarkaku lotu. Na je zadatak bio izbrojati koliko puta bijelijedni drugima dobacuju loptu zrakom, a koliko puta odbijaju?i je od tla. Svi smo rekli: Pa to je sasvim jednostavno! Ipak, ishod triju mjerenja zaprepastio nas je: u svakom mjerenju rezultati su bili druga?iji na razini grupe i pojedina?no.
Sljede?e pitanje ve?inu nas je iznenadilo: Tko je primijetio neto neobi?no? Trojica u?enika koji su rekli to su vidjeli bili su ismijani. A kad smo video pogledali ponovno, to "neto neobi?no" stvarno je bilo tu. I to vie nego napadno o?igledno!
Nakon toga interpretirali smo dvije slike, opet svi razli?ito.
A pouka svega toga bila je: znanstvenik u istraivanju ?esto ne vidi neto to mu je pred nosom, kako se izrazio B. Marki?evi? , tj. ono neo?ekivano u istraivanju jer je usredoto?en na neto drugo (kao to smo mi bili usredoto?eni na brojanje). Primjerice: LSD, penicilin i polonij otkriveni su usputno bili su neto neobi?no u istraivanju.
Znanstvenik treba imati oko za ono neobi?no. No to onda kad ga primijeti? Problem je u tuma?enju: predstavlja li on neto vano, ima li kakve pravilnosti, utje?e li na ishod istraivanja, je li moda klju?na varijabla? Upravo na to se svodi odgovor na pitanje o znanosti: ona je potraga za uzro?no-posljedi?nom vezom.
Ostaje pitanje: tko su znanstvenici? Najbolji bi odgovor bio: odrasla djeca koja se igraju nekakvim skupim igra?kama (mikroskopima, teleskopima, akceleratorima, robotima) kako bi zadovoljili svoju znatielju kako bi nali "neuobi?ajeno" (a pritom moraju paziti da zbog toga ne budu ismijani kao naa slavna trojka).

Izvijestio: Josip Skejo, 4.a


to zna?i znanost i kako je doivljavamo

Ve?ina znanstvenike doivljava kao ozbiljne ljude u bijelim kutama koji uvijek neto ''inenjavaju'' i malo su na svoju ruku. Rijetki shva?aju da su oni beskrajno znatieljni i vje?no se ele igrati. Dje?ja igra doprinosi razvoju same djece, ali igra kojom se igraju znanstvenici vana je za cio svijet. Sli?nim smo asocijacijama uvedeni u to podru?je na ovoj interaktivnoj radionici. Mjerenjem dobacivanja loptom shvatili smo koliko nas vlastiti mozak moe zakinuti za toliko o?ite informacije. Zaokupljeni brojanjem dobacivanja, gotovo nitko od nas nije zapazio "neto neobi?no" to nije bilo predmet nae usmjerene panje. Jedan jedini u?enik u naoj skupini (Josip abi?) koji je to zapazio bio je ismijan kao i mnogi znanstvenici koji u svojim istraivanjima zamijete neke preo?ite pojave na koje se nitko ne obazire.

Izvijestila: Jelena Budimir, 4.b

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas88
Ovaj mjesecOvaj mjesec1620
UkupnoUkupno951538

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 13