Dr. sc. Milorad Milun: Kamen do kamena pala?a, atom do atoma (predavanje)

Dr. Milorad Milun koji, iako ro?en u Zagrebu, vu?e korijene iz Sinja, odrao je u utorak 12. 4. u naoj gimnaziji predavanje o nanotehnologij i nanoznanostima.

Predavanju su prisustvovali u?enici 1.a i 2.a razreda. Zainteresirao nas je naslov Kamen do kamena pala?a, atom do atoma pa smo pozorno sluali 45-minutno izlaganje i gledali zanimljive projekcije o jo jednom zadivljuju?em ljudskom dostignu?u. Ostali smo ushi?eni kako su znanstvenici domiljato ovladali veli?inama u podru?ju 9-milijarditih dijelova metra koji nam toliko muke svakodnevno zadaju u predmetima kemije i fizike. Neshvatljivo je kako ljudi uspijevaju upravljati tako si?unim ?esticama kao to su atomi i postavljati ih u poloaje i slogove kako god poele. Doznali smo tako?er kako radi skeniraju?i tuneliraju?i mikroskop koji moe pretraiti i predo?iti nam sliku povrine materijala do veli?ine jednoga atoma. Upoznaju?i nanosvijet, doznali smo tako?er kako smanjivanjem veli?ine tvari na nanometarsku razinu ujedno mijenjamo njihova svojstva, a pomo?u nanotehnologije moemo posti?i savreno glatke povrine. Zvono koje je ozna?ilo kraj predavanja mnoge je od nas razo?aralo, a moda neke i spasilo!

Izvijestila: Petra Maglica, 1.a

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas85
Ovaj mjesecOvaj mjesec1617
UkupnoUkupno951535

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 19