Dr. sc. Milorad Milun: Kamen do kamena palača, atom do atoma (predavanje)

Dr. Milorad Milun koji, iako rođen u Zagrebu, vuče korijene iz Sinja, održao je u utorak 12. 4. u našoj gimnaziji predavanje o nanotehnologij i nanoznanostima.

Predavanju su prisustvovali učenici 1.a i 2.a razreda. Zainteresirao nas je naslov „Kamen do kamena palača, atom do atoma…“ pa smo pozorno slušali 45-minutno izlaganje i gledali zanimljive projekcije o još jednom zadivljujućem ljudskom dostignuću. Ostali smo ushićeni kako su znanstvenici domišljato ovladali veličinama u području 9-milijarditih dijelova metra koji nam toliko muke svakodnevno zadaju u predmetima kemije i fizike. Neshvatljivo je kako ljudi uspijevaju upravljati  tako sićušnim česticama kao što su atomi i postavljati ih u položaje i slogove kako god požele. Doznali smo također kako radi skenirajući tunelirajući mikroskop koji može pretražiti i predočiti nam sliku površine materijala do veličine jednoga atoma. Upoznajući nanosvijet, doznali smo također kako smanjivanjem veličine tvari na nanometarsku razinu ujedno mijenjamo njihova svojstva, a pomoću nanotehnologije možemo postići savršeno glatke površine. Zvono koje je označilo kraj predavanja mnoge je od nas razočaralo, a možda neke i spasilo!

Izvijestila: Petra Maglica, 1.a

Slike

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas21
Ovaj mjesecOvaj mjesec488
UkupnoUkupno995301

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 14