Dr. sc. Marko Budimir: Fizika valova (predavanje)

Danas, ?etvrtog dana Festivala znanosti u?enici 3.b razreda nae gimnazije s posebnim su zadovoljstvom poklonili svoju panju uspjenom sugra?aninu dr. sc. Marku Budimiru. Karijeru je po?eo stvarati jo kao student na Odsjeku za fiziku na zagreba?kom PMF-u, gdje se istakao dobivi unutar diplomskog rada rektorovu nagradu. Diplomiravi, pridruio se HV-u, a u poslijeratnom razdoblju doktorirao je na znanosti o materijalima na EPF Lausanne u vicarskoj, gdje je i postdoktorirao.

Tema predavanja bila je fizika valova. Temu o kojoj ve? poneto znamo sagledali smo u kontekstu razvijanja sve boljih materijala za dijagnosticiranje zdravstvenih problema kod bolesnika i tehnike same po sebi. Specifi?ne tvari s kojima smo se upoznali jesu tzv. piezoelektri?ni materijali koji se pod pozitivnim naponom izduuju, a pod negativnim ire ili se pak stiskanjem na njihovim rubovima stvara napon.
Osim toga, najzanimljiviji dio izlaganja bio je postupak testiranja nuklearnih reaktora ultrazvu?nim valovima, za to je dr. Budimir stru?njak. Na piezoelektri?nom bloku, mase nekoliko kilograma, i pripadaju?em monitoru za ekraniziranje valova, koje je dopremio samo za nas, iz prve ruke nam je demonstrirao na?in na koji znanstvenici tragaju za potencijalnim napuknu?ima i ote?enjima cijevi nuklearnih reaktora.
Zanimljivo pojanjenje s kraja predavanja jest razlog stavljanja gela na povrinu tijela pri ultrazvu?nom pregledu. Ultrazvu?ni je aparat u ovom slu?aju keramika otrovnih svojstava koji su iznimno nepoeljni u organizmu. Akusti?ka impedancija odre?uje koliko ?e vala pro?i sredstvom. Zbog velike razlike u impedanciji aparata i tijela tetne ?estice aparata prele bi pri pregledu u kou. Upravo se za sprje?avanje te pojave koristi gelom akusti?ke impedancije koja je potrebna da bi sprije?ila prelazak tetnih tvari u obliku valnog zra?enja.

Izvijestila: Antonela ?urkovi?, 3.b

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas97
Ovaj mjesecOvaj mjesec1629
UkupnoUkupno951547

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 21