Ivan Novosel: Spektroskopija (radionica)

U srijedu 13. travnja 2011. za vrijeme sata fizike održao je Ivan Novosel nama učenicima 3.a razreda jedno od dinamičnijih i zanimljivijih predavanja u obliku radionice na temu „Spektroskopija“.

Naime, spektar je svjetlosti ukupnost svih vidljivih boja određenih valnom duljinom. Spajanjem svih tih boja u jednu, dobije se bijela, a rastavljanjem bijele dobije se spektar boja. Uređaj kojim se može jednostavno vidjeti spektar jest „spektroskop“. Upravo je taj mali priručni uređaj demonstrirao predavač, a i nije ga teško napraviti kod kuće. Potrebna je samo jedna kutijica i CD. Spektroskopom smo pojedinačno u razredu promatrali spektar boja koji nastaje iz svjetlosti proizvedene različitim izvorima (više vrstâ žaruljâ i laserska svjetlost). Treba naglasiti da predavač nije bio naporan i nije nas pretrpao s puno nepoznatih ili slabo poznatih pojmova, nego je bio jednostavan i pogodio bit stvari.

Izvijestio: Martin Vrlić, 3.a

Slike

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas12
Ovaj mjesecOvaj mjesec1113
UkupnoUkupno1026828

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 11