Ro?eni Sinjanin prof. dr. sc. Mirko Jaki?, koji je u Sinju zavrio osnovnu kolu i gimnaziju, redoviti je profesor Odjela za filozofiju Sveu?ilita u Zadru. U?enicima ?etvrtih razreda nae gimnazije odrao je u srijedu 13. travnja, u sklopu Festivala znanosti, predavanje s naslovom to je filozofija znanosti.

to filozofija moe u?initi za znanost i gdje prestaje znanost, a po?inje filozofija pitanje je od kojega je krenuo predava? da bi nas uveo u problem filozofije znanosti. Znanosti se dijele na prirodne (biologija, kemija, fizika) i drutvene (sociologija, politika). Filozofija prodire u oba podru?ja. Ona se bavi pitanjima na koja znanost ne moe odgovoriti ni deduktivnom ni induktivnom metodom. Filozofske metode zastupljene su u svim znanostima, a najve?i znanstvenici bili su ujedno i filozofi ili su se filozofijom sluili da bi razradili svoje ideje. Najbolji je primjer sam Einstein koji je Leibnizovo na?elo postojanosti materije obradio u op?e poznatoj teoriji relativnosti.

Izvijestila: Jelena Budimir, 4.b

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas88
Ovaj mjesecOvaj mjesec1620
UkupnoUkupno951538

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 14