Dr. sc. Tajana Prodanovi?: Mali zeleni- znanost i fantastika (predavanje)

Mlada znanstvenica sa Zavoda za fiziku Sveu?ilita u Novom Sadu dr. sc. Tajana Prodanovi? odrala je na vrlo slikovit na?in zanimljivo predavanje u?enicima ?etvrtih razreda nae gimnazije na temu "Mali zeleni - znanost i fantastika".

Glavno je pitanje bilo kako uop?e prepoznati ivot izvan Zemlje i gdje ga traiti. Razumljivo je da ivot traimo na planetima koji krue oko zvijezda sli?nih Suncu (kojih je, usputno re?eno, vrlo malo u kozmolokim razmjerima u Mlije?noj stazi), no velika je greka to znanstvenici trae ivot ovisan o vodi koji energiju pohranjuje u fosfatne veze, budu?i da je pretpostavka o postojanju samo takvog ivota u vodu pala ve? na Zemlji otkri?em arsenovih baterija u kalifornijskom jezeru.

Ipak, ta mala vjerojatnost pronalaska ivota jo nas vie nuka da taimo. Uz osnovne probleme komunikacije s malim zelenima i detekcije vanzemaljskog ivota znatan je problem oblika tog ivota najvjerojatnije je da ?emo najprije otkriti bi?a s tjelesnom organizacijom bakterija i virusa, budu?i da takva bi?a prva nastaju i najlake opstaju.

Jo jedna neman u svemu tome je neznanje koje nas razdire. U vezi s time ispri?ala nam je predava?ica anegdotu iz svojih studentskih dana. Dok je s ocem etala ulicom, ugledala je grupicu staraca kako sjede na klupi i promatraju neto na nebu komentiraju?i kako ih motri pijunski satelit. Na to im je ona rekla kako je to samo Jupiter, a njoj starci odgovorie: ta ti, dete, znade, to su te tamo krivo nau?ili.

Zaklju?ak je da je velika vjerojatnost postojanja ivota, jer ako bismo bili jedini u svemiru bilo bi to zaista tra?enje prostora. A u svezi sa slijetanjem tanjura (NLO-a) koji se svako malo rue na povrinu naeg planeta (a o kojima nemamo ni jednoga valjanog dokaza ni bistre fotografije) znanstvenica naglaava da su vrlo nesigurno prijevozno sredstvo jer u prosjeku se rue mnogo ?e?e nego nai putni?ki zrakoplovi.

Izvijestio: Josip Skejo, 4.a

Slike

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas97
Ovaj mjesecOvaj mjesec1629
UkupnoUkupno951547

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 22