Znanstveni skup Hrvatski prirodoslovci 20 u Sinju

U petak 14. listopada 2011. u Sinju je odran Znanstveni skup "Hrvatski prirodoslovci 20" na kojem je bilo rije?i i o naoj gimnaziji i nekim njezinim profesorima. Organizator je skupa Matica hrvatska - Odjel za prirodoslovlje i matematiku, a suorganizator Matica Hrvatska - Ogranak Sinj. Pokrovitelj je Skupa Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Odrano je sedamnaest izlaganja, a cjeloviti radovi tiskani su u novom broju ?asopisa Prirodoslovlje koji izdaje Matica hrvatska i koji je predstavljen na kraju Skupa.

Odjel za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske ve? niz godina, po?evi od osamostaljenja Hrvatske, sustavno radi na promicanju znanosti i njeguje sje?anje na hrvatsku kulturnu batinu prire?uju?i znanstvene skupove i znanstveno-popularna predavanja. Svake se godine Skup organizira u drugom dijelu Hrvatske i tako se nastavlja duga tradicija prisje?anja na vrhunska postignu?a hrvatskoga prirodoslovlja i prorodoslovaca te se javnost nastoji upoznati s doprinosom znamenitih ljudi iz prolosti. Ovogodinji skup bavio se prirodoslovcima koji su potekli s podru?ja nae upanije pa mu je i podnaslov "Povijest hrvatskog prirodoslovlja Splitsko-dalmatinske upanije". On je po tome zapravo nastavak prologodinjega Skupa ("Hrvatski prirodoslovci 19") koji je odran na Visu.

Na ovogodinjem Skupu u ?ak tri predavanja bilo je rije?i o prirodoslovnom doprinosu negdanjih profesora nae gimnazije (dr. fra Josipa Oluji?a, fra Josipa Mali?a, fra Milana Ujevi?a i dr. fra Jure Radi?a) kao i gimnazije u cjelini. Jedno od tih predavanja (Franjeva?ka klasi?na gimnazija u Sinju i prirodoslovlje) odrao je profesor biologije na naoj gimnaziji fra Nedjeljko Juki?. Nekim od predavanja nazo?ila je i skupina u?enika nae Gimnazije.

U subotu 15. lipnja sudionici Skupa razgledali su kulturne i prirodne znamenitosti Sinja i okolice.

Fotografije sa skupa

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas77
Ovaj mjesecOvaj mjesec168
UkupnoUkupno946335

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 17