U srijedu 7. prosinca naa Franjeva?ka gimnazija i Franjeva?ko sjemenite u Sinju proslavili su svoj dan sve?anom sv. misom i prigodnom akademijom. Slavlje je odrano u crkvi Gospe Sinjske s po?etkom u 18 sati, a sudjelovali su profesori i ostali djelatnici Gimnazije, u?enici i njihovi roditelji, vie sve?enika i brojni prijatelji.

Franjeva?ka klasi?na gimnazija u Sinju i Franjeva?ko sjemenite u Sinju od davnine slave svoj dan na Svetkovinu Bezgrjenog za?e?a 8. prosinca. Ve? godinama ove dvije ustanove, koje su od po?etka tijesno srasle, svoju godinju sve?anost prire?uju u predve?erje svetkovine, a uz gimnazijsku i sjemeninu zajednicu sudjeluju i u?eni?ki roditelji kao i brojni gosti i drugi zainteresirani.
Ovogodinje slavlje sastojalo se od dva dijela.
Sve?anu svetu misu predvodio je ravnatelj gimnazije mr. fra Josip Grbavac u koncelebraciji s gimnazijskim profesorima-fratrima i ostalim prisutnim sve?enicima - ukupno osamnaest suslavitelja. Misne dijelove pjevali su u?enici gimnazije, solisti i mjeoviti zbor, uz pratnju s. Zorislave Radi? na orguljama i maloga gimnazijskog orkestra sastavljena od guda?a i puha?a. U?enici su predmolili i molitvu vjernika, a misna ?itanja pro?itali su prof. hrvatskog jezika Hrvoje Markulin i prof. latinskoga i engleskog jezika Simona Atlaga. U svojoj propovijedi ravnatelj je istakao povlateno mjesto Blaene Djevice Marije u kr?anskoj pobonosti i svim kulturama koje po?ivaju na biblijsko-kr?anskim temeljima. Kr?anska pobonost podarila je Mariji znakovite i sadrajne nazive, a u tome nimalo ne zaostaje ni marijanska pobonost u Hrvata. Marija je nezaobilazna tema u europskom kulturnom stvaralatvu, a hrvatska knjievnost prepuna je marijanskih bisera. Nije stoga neobi?no da su naa Gimnazija i s njoj oduvijek sraslo sjemenite svoj intelektualni i vjerski rast i povijesno putovanje stavili pod Gospino okrilje.
Nakon mise gimnazijski recitatori, mjeoviti zbor i orkestar izveli su recitativno glazbeni program pod naslovom S Marijom kroz otajstva. Tekst recitala priredio je fra Josip Grbavac, a skladbe priredio i sa zborom i orkestrom uvjebao prof. glazbene umjetnosti fra Stipica Grgat. Recitatore je uvjebao i recital redateljski sloio umirovljeni glumac i kazalini intendant Rade Perkovi?, ve? desetlje?ima ljubazni podupiratelj Gimnazije u sli?nim pothvatima. Krasnoslovili su: Stipan Vugdelija (IV.a), Martina Radman-Livaja (IV.b), Jelena ?urkovi? (IV. b), Matea Milardovi? (IV.b) i Martin Vrli? (IV.a). Neke od glazbenih to?aka na viu razinu muziciranja svojim solo dionicama podigla je studentica IV. godine pjevanja na Umjetni?koj akademiji u Splitu Antonija Teskera.
Na koncu dojmljive izvedbe, koju je gledateljstvo podarilo srda?nim i burnim pljeskom, svima koji su pridonijeli ostvarenju ovoga vjersko-kulturnoga doga?aja zahvalio je ravnatelj fra Josip, osobito spomenuvi neke bive u?enike Gimnazije koji u ovakvim prigodama nastavljaju odravati vezu sa svojom negdanjom kolom. Zahvalu je izrekao i fra Boe Vuleta u ime samostana kao gvardijan i u ime provincijala kao njegov zamjenik, ?estitavi svetkovinu gimnazijskoj i sjemeninoj zajednici.
Nakon toga djelatnici gimnazije i gosti bili su sustolnici s fratrima za ve?erom u njihovoj blagovaonici, a za izvo?a?e recitala i druge u?enike Gimnazije prire?ena je zakuska u sjemeninoj blagovaonici.

Svjetlopisi (foto: fraNJo)

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas67
Ovaj mjesecOvaj mjesec158
UkupnoUkupno946325

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 15