Dr. sc. Dario Hrupec: Kozmičke gama-zrake (predavanje)

Dr. sc. Dario Hrupec s Instituta  Ruđer Bošković u Zagrebu održao je predavanje „Kozmičke gama–zrake“ učenicima četvrtih razreda naše gimnazije. Predavanje je bilo o tome kako funkcionira znanost. Na pitanje kako funkcionira znanost „običan“ čovjek teško bi dao točan odgovor, ali se zato dr. sc. Hrupec pobrinuo da nam objasni. Saznali smo da je slučajno otkriće snažnog kozmičkog zračenja rendgenskih i gama zraka do kojeg je došlo u špijunskom traganju za nuklearnom aktivnošću na zemlji iz temelja promijenilo naše poimanje svemira. Uz to trebamo naglasak staviti i na dva Čerenkovljeva teleskopa koja pružaju mogućnost istraživanja upravo onih fizikalnih pojava u svemiru koje se odvijaju na ekstremnoj energijskoj skali. Uz sve ove informacije koje smo dobili od dr. Hrupeca ostali smo poprilično iznenađeni i zadovoljni. Iako smo na kraju našeg srednjoškolskog obrazovanja voljeli bismo opet prisustvovati na nekom od predavanja dr. sc. Hrupeca.

 

Marta Tadić i Ana Galić, 4.b

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas145
Ovaj mjesecOvaj mjesec3972
UkupnoUkupno1040385

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 14