Dr. sc. ?uro Drobac: Pri?a o magnetizmu (predavanje)

Istraiva? na Institutu za fiziku dr. sc. ?uro Drobac odrao je u?enicima 2.a razreda nae gimnazije predavanje o magnetizmu.

Predavanje naziva Pri?a o magnetizmu, odnosna kratka povijest o magnetima, profesor je zapo?eo vanim li?nostima iz povijesti koje se veu uz magnete. Preko Talesa, Williama Gilberta pa ?ak i sv. Augustina doao je do Hans Christiana Oersteda. On je poznat po tome to je otkrio vezu izme?u elektriciteta i magnetizma, danas poznatu kao elektromagnetizam. Po njegovim rije?ima, tada je sve zapo?elo. Profesor nam je objanjavao svojstva i primjene magneta da bi se, po potrebi, odmakao od teme da bi nam ispri?ao koju anegdotu. Posebno nam je bila zanimljiva pri?u koja je govorila da su ljudi na brodovima odmicali ?enjak od magneta zbog toga to se govorilo da se zbog magneta on kvari. Nadalje, spominjao je Ampera (utvrdio je da se kruni tok elektri?ne struje ponaa kao magnet), Michaela Faradaya (izumitelja generatora) i Jamesa Maxwella (opisao matemati?ki magnetske pojave). Nakon niza znanstvenika i kratkih opisa svakog od njih, tj. njihovih otkri?a, uli smo u podru?je kvantne mehanike u kojem nam je govorio o Nielsu Borhu i Ernestu Rutherfordu. Pojasnio nam je vezu izme?u elektrona i magnetizma te je dodao kako su elektroni zapravo mali magneti?i. Nakon to je pojasnio pojam magnetskog polja nau je panju usmjerio na Zemlju. Rekao je da i ona ima svoje magnetsko polje koje znanstvenici ne mogu do kraja doku?iti. Iskreno se nadamo da ?emo jednom imati izlaganje i na tu temu.

Na samom kraju rekao nam je da paljivo pogledamo prema plo?i. Na njoj je bila vremenska crta koja je prikazivala otkri?a kroz prolost. Na lijevoj strani je svako stotinjak godina bilo po jedno otkri?e, a na desnoj mnotvo otkri?a. Vremenska crta mu je pomogla da zavri svoje predavanje rije?ima: Desna strana prikazuje vrijeme u kojem ivimo. Vi ivite u izvanrednom dobu. Iskoristite to to ste u ovom dobu znanosti i otkri?a. U?ite i nau?ite to vie moete!

Predavanje je bilo zanimljivo svim prisutnim u?enicima.

2a

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas121
Ovaj mjesecOvaj mjesec487
UkupnoUkupno957925

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 22