Prof. dr. sc. Vladimir Paar, profesor na Prirodoslovno-matemati?kom fakultetu Sveu?ilita u Zagrebu i akademik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, odrao je predavanje pod nazivom Boja ?estica ITER - Tesla u naoj Franjeva?koj gimnaziji. Predavanju su prisustvovali profesori i u?enici te jo nekoliko znanstvenika koji su nam predavali proteklih dana.

Akademik Paar, uvodno nam je objasnio kako se u prolosti smatralo da postoji samo nekoliko ?estica, dok je danas dokazano da postoji 16 ?estica. Ovih 16 ?estica ne mogu objasniti masu, stoga se traga za 17. ?esticom, tzv. Higgsov bozon. Prvu ?esticu, elektron, otkrio je Nikola Tesla, no ipak je britanski fizi?ar Thompson, koji je smatrao da je Teslina misao glupost, danas poznat kao onaj koji je prvi otkrio elektron. Osim toga, Tesla je otkrio i foton, kvant elektromagnetnog zra?enja. Poto je u tom vremenu djelovanje na znanstvenom podru?ju u Americi bilo podcijenjeno od strane Europe, Tesline ideje i radovi nisu bili shva?eni ozbiljnije.

Udaljivi se dijelom od glavne teme akademik Paar je spomenuo kako su se pojedini znanstvenici, i to ?ak iz suprotstavljenih zemalja, udruili s naumom da ostvare projekt Her. Pretpostavlja se da bi se za 5 do 6 godina njihove zamisli mogle ostvariti i na taj na?in bi se proizvodilo 20 puta vie energije, to bi bilo vrlo korisno za ?itavo ?ovje?anstvo.

Sluaju?i predavanje profesora Paara mnogo toga smo nau?ili, ali i drago nam je to smo se mogli sresti s tako velikim i poznatim znanstvenikom.

Renata Kaimir, 4.a

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas133
Ovaj mjesecOvaj mjesec499
UkupnoUkupno957937

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 17