Akademija u prigodi blagdana sv. Franje

U petak, 2 listopada, u gimnazijskoj dvorani odrana je akademija u prigodi svetkovine sv. Franje. Pred u?enicima, profesorima i ostalim djelatnicima gimnazije izveden je recital Franjin razgovor s Gospodarom svijeta.

FOTOGALERIJA

U uvodnom govoru ravnatelj gimnazije fra Jozo Grbavac istaknuo je da svetog Franju svijet tuje kao svoga brata, kao ?ovjeka koji povezuje narode, kao nadu za svijet, jer on je svjedok nepodijeljenog kr?anstva i zbog toga nalazi i me?u nekatolicima mnogo pristalica pa ?ak i u obliku izri?ito franjeva?kih zajednica. Nije bio samo svetac veseljak i ?ovjek dje?jeg smjeka, plakao i jecao nad duhovnim siromatvom svijeta i Crkve. Ponaao se potpuno suprotno od vitezova, gra?ana, redovnika i pravnika svoga vremena. Ipak je pokrenuo misao, djelovanje i svetost u svijetu, neto, to jo ivi u ogromnoj franjeva?koj obitelji. Pomirio je ?ovjeka i prirodu, gospodarstvo i prosja?enje, pomirio je siromaha sa siromatvom. U jednu rije?: bio je apostol u kojem je najsavrenije utjelovio evan?eoski duh. Pjesnik u stilu provansalskih trubadura, autor pjesme Pjesma bratu suncu, Franjo se obra?a narodnim jezikom i u svojoj sveobuhvatnoj ljubavi prema ?itavoj prirodi priprema put oslobo?enju umjetnosti od uko?enosti srednjovjekovnih formi. Zbog zaljubljenosti u prirodu ekolozi su ga izabrali za svog zatitnika, a u svijetu se prepoznaje kao svetac mira. On je budu?nost koju svi trae, iako je ivio prije vie od 800. godina. Njegova blizina Bogu i ?ovjeku toliko je o?aravaju?a da ga mnogi ele izbliza nasljedovati.

Skromnim kulturno-umjetni?kim programom i mi smo se uklju?ili u veliku povorku Franjinih simpatizera. Pred u?enicima, profesorima i ostalim djelatnicima gimnazije - izveden je recital Franjin razgovor s Gospodarom svijeta. Izvo?a?i su bili recitatori Boenko Dedi?-Jandrek (II.b), Moreno Vukovi? (II.b) i Ante Beli? (III.a) te gimnazijski mjeoviti zbor. Recital je bio protkan sljede?im skladbama: Popravi moju crkvu Franjo (stihovi i glazba fra Stipica Grgat), ?uj sv. Franjo nas (stihovi i glazba o. Anselmo Canjuga, aranman fra Stipica Grgat) te Komu da idem (stihovi fra Boe Vuleta i fra Stipica Grgat, aranman fra Stipica Grgat). Na kraju programa ravnatelj se zahvalio svima koji su sudjelovali u provedbi ovog skromnog prigodnog kulturno-umjetni?kog programa uz blagdan sv. Franje. Posebne zahvale uputio je zborovo?i Andri ?ali, koji je dostojno naslijedio fra Stipicu, ?lanovima zbora, recitatorima.

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas128
Ovaj mjesecOvaj mjesec494
UkupnoUkupno957932

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 14