Na blagdan Bezgrenog za?e?a Blaene Djevice Marije Franjeva?ka klasi?na gimnazija i Franjeva?ko sjemenite u Sinju slave dan Gimnazije i Sjemenita. U nedjelju 6. prosinca sve?anom svetom misom i akademijom proslavili su svoj dan.

Sve?anu svetu misu u crkvi Gospe Sinjske predvodio je fra Josip Grbavac, ravnatelj Gimnazije. U koncelebraciji uz ravnatelja bilisu ravnatelj Sjemenita fra Ivan Udovi?i?, umirovljeni profesor latinskog i gr?kog jezika fra Gabrijel Hrvatin Jurii?, gimnazijski profesori te nekoliko sve?enika iz samostana. Misne dijelove pjevali su u?enici gimnazije, solisti i mjeoviti zbor uz glazbenu podlogu gimnazijskog orkestra te orgulja za kojima je bio prof. Andro ?alo. Profesor ?alo ujedno je i pripremao zbor i orkestar za ve?eranje slavlje. U?enici su predmolili i molitvu vjernika, a misna ?itanja pro?itali su prof. povijesti Antonija ?ari? i u?enik Vlaho Jaki? (II.a). Na proslavi su sudjelovali i postulanti, bogoslovi, profesori i ostali djelatnici Gimnazije, u?enici i njihovi roditelji te brojni tovatelji.

Do sada je obi?aj bio da se uo?i Bezgrjene uprili?i akademija, obi?no recitativno-glazbenog ili scenskog programa. Ovoga puta se od takve prakse odustalo, jer ovogodinja 300. obljetnica ?udesne obrane Sinja izvrsna je prigoda da se jo jednom ugosti mnogostruko nagra?ivani Muki zbor Brodosplit, koji je svojim radom i kulturom pjevanja izrastao u red najcjenjenijih zborova ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu. Zbor je osnovan 1972. godine. Od tada se puno puta vratio s razli?itih strana svijeta ovjen?an zlatnim plaketama, me?u ostalim i kao olimpijski pobjednik na olimpijadi zbornog pjevanja u Linzu (Austrija) 2000. godine. Posebnost mu ?ini njegovanje tradicije ueg zavi?aja, odnosno dalmatinske pu?ke i koncertne pjesme u harmonizaciji i obradama najvrsnijih hrvatskih skladatelja. Voditelj zbora, Vlado Sunko, izvanredni profesor na Umjetni?koj akademiji u Splitu, za svoj predani rad dobio je brojne nagrade, me?u ostalim odlikovan je i redom Danice hrvatske s likom Marka Maruli?a najve?e nagrade za kulturu koja se dodjeljuje na dravnoj razini za osobite zasluge za kulturu posebice kao me?unarodni promicatelj hrvatske kulturne batine
Na koncu dojmljivog nastupa, koju je gledateljstvo podarilo srda?nim i burnim pljeskom, svima koji su pridonijeli ostvarenju ovoga vjersko-kulturnoga doga?aja zahvalio je ravnatelj fra Josip Grbavac. Mukom zboru Brodosplit to vie od ?etrdeset godina promovira hrvatsku glazbenu batinu u domovini i inozemstvu, uvijek uz bogat repertoar i visoki umjetni?ki dojam, zborovo?i Andri ?ali, kao i ?lanovima kolskog zbora i orkestra koji su svojim pjevanjem uveli?ali ve?eranje misno slavlje. I na kraju svima ?estitao svetkovinu Bezgrjenog za?e?a Blaene Djevice Marije uz elju da se osvjeimo i duhovno i tjelesno.

FOTOGRAFIJE

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas137
Ovaj mjesecOvaj mjesec503
UkupnoUkupno957941

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 15