Glazbena smotra zborova katoli?kih kola Dalmacije i Hrvatskog primorja prvi je put odrana u subotu 7. svibnja u katedrali sv. Stoije u Zadru. Nastupili su zborovi katoli?kih kola iz Rijeke, ibenika, Dubrovnika, Sinja, Splita i Zadra. To su zborovi klasi?nih gimnazija u tim gradovima, osim ibenika odakle je nastupio zbor tamonje katoli?ke osnovne kole. Na susretu su sudjelovali i ravnatelji katoli?kih kola: Niko Tunji? (Rijeka), Boo kember (ibenik), Bernardo Plee (Dubrovnik), Josip Grbavac (Sinj), Josip Duki? (Split) i Ante Sori? (Zadar).

Doma?in mr. don Ante Sori?, ravnatelj Klasi?ne gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, u pozdravnoj rije?i je rekao kako je taj susret rezultat dogovora na posljednjem sastanku ravnatelja katoli?kih kola odranom u Zagrebu, kad su ravnatelji poeljeli ostvariti aktivnosti kojima bi se bolje povezale kole i u?enici. Ta smotra nije glazbeno natjecanje niti za ocjenu, rekao je mr. Sori?, istaknuvi da ipak svi zasluuju petice. ?estitao je sudionicima i poelio im uspjeh do sljede?eg takvog susreta u nekom drugom gradu.

Na smotri je sudjelovala i voditeljica Nacionalnog ureda HBK za katoli?ke kole Ivana Petrak. Pozdravila je nazo?ne uime predsjednika Vije?a HBK za katoli?ki odgoj i obrazovanje poekog biskupa Antuna kvor?evi?a. Pjevati u zboru ne zna?i samo poha?ati jo jednu izvannastavnu aktivnost i razvijati svoje talente, nego biti svjestan da pjevanjem predstavljamo i kolu. Zbor je ogledalo kole. Sve?anu prigodu ne moemo zamisliti bez nastupa zbora. Zbog velike vanosti koju imaju zborovi, drago mi da je od samih ravnatelja potekla ta ideja", rekla je Petrak, poeljevi sudionicima da im dok pjevaju srca budu ispunjena molitvama.

U Hrvatskoj je dvadeset katoli?kih kola. Sudionicima u katedrali obratio se te prenio pozdrave biskupa primorskih biskupija sa svetkovine sv. Duje iz Splita na kojoj je sudjelovao i zadarski nadbiskup elimir Pulji?, ?estitavi svima na dojmljivim i kvalitetnim izvedbama koje zahtijevaju puno rada i vjebanja. Na susretu su kao publika gostovali u?enici i profesori Franjeva?ke klasi?ne gimnazije Visoko s ravnateljem fra Zvonkom Mili?i?em.

elimo glazbom kao univerzalnim jezikom stvarati mostove, pribliiti nae svjetove te nastaviti stvarati vrijednu tradiciju pjevanja i druenja koje je ovom prigodom i najvrjednije, na novim susretima katoli?kih zborova Dalmacije i Hrvatskog primorja, a moda i ire", poru?ili su voditelji ve?eri, zadarski gimnazijalci Matea Kaleb i Marko Brzovi?.

Zbor Salezijanske klasi?ne gimnazije iz Rijeke s voditeljem Edinom Pecmanom izveo je pjesme 'Dje?ak i more' (Josip Kaplam) i 'Proslavi se' (Bob Kilpatrick). Zbor Katoli?ke osnovne kole ibenik (voditeljica prof. Lui?a Cvitan) izveo je 'Kao Marija' (Maja Majcen) i 'Moj Isus' (Darlene Zschech). Zbor Biskupijske klasi?ne gimnazije Ru?era Bokovi?a iz Dubrovnika, (voditeljica prof. Mara Manji?) izveo je 'Divici Mariji', (stihovi Marka Maruli?a, obrada ime Marovi?) i 'Sveti Vlaho od Gorice' (Blagoje Bersa i Kreimir Magdi?).

Franjeva?ka klasi?na gimnazija iz Sinja pod vodstvom prof. Andre ?ule izvela je 'Ve?ernji zvon' (Fran Ferjan?i?) i 'Cantate Domino' (John Carter). Nadbiskupska klasi?na gimnazija 'Don Frane Buli?a' iz Splita pod vodstvom s. Lidije Matijevi? izvela je 'Ave verum corpus kv 618' (W. A. Mozart) i 'U boj, u boj', finale opere Nikola ubi? Zrinski (Ivan pl. Zajc). Klasi?na gimnazija Ivan Pavao II. Zadar izvela je 'Blie, o Boe moj' (Lowell Mason) i 'Wade in the water', pjesmu afroameri?kih robova iz kolonijalizma pod vodstvom prof. Nele ari?, koja je bila sprije?ena sudjelovati pa je zborom dirigirao njihov bivi profesor Tomislav Pehar.

Tijekom prijepodneva zadarski klasi?ari kao doma?ini proveli su svoje kolege u razgledavanje crkveno-povijesne batine grada na poluotoku.

(Tekst preuzet sa stranice misija.slobodnadalmacija.hr)

GALERIJA SLIKA

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas133
Ovaj mjesecOvaj mjesec499
UkupnoUkupno957937

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 15