Sveta misa uo?i blagdana sv. Franje

U ponedjeljak, 3. listopada, u gimnazijskoj dvorani sluena je sveta misa uo?i blagdana sv. Franje, osniva?a i zatitinika franjeva?kog reda. Blagdan sv. Franje slavi se 4. listopada kako taj dan u gimnaziji nema nastave ve? tradicionalno se sve?ev blagdan obiljei dan ranije.

Svetu misu predvodio je ravnatelj gimnazije fra Bla Toplak u koncelebraciji uz ravnatelja bili su sve?enici profesori na gimnaziji. Misne djelove pjevali su u?enici, ?lanovi mjeovitog gimnazijskog zbora uz pratnju na pianinu za kojim je bio prof. Andro ?alo. Zbor je izveo sljede?e skladbe: ?uj sv. Franjo nas, ulazna pjesma prema tekstu o. Anselma Canjuge, Cantate Domino gregorijanski napjev tijekom prikazanja, Uzmite, jedite za vrijeme pri?esti te izlazna pjesma Danak svaki nepoznatog autora. Misna ?itanja pro?itali su u?enici gimnazije Petra Bilokapa i Iva uste, kao i molitvu vjernika: Stipe Buljan, Dragan Kolovrat, Branimir Ma?or, Domagoj Bui?, Toni Bakovi? i Leonardo Geli?. U prigodnoj propovijedi ravnatelj se u kratkim crtama osvrnuo na Franjin ivot te istaknuo nekoliko misli. "Propovijedajte na sve na?ine, pa ako treba posluite se i rje?ima", oavako je bra?u pou?avao o propovijedanju. Ljude je privla?io svojim ivoom, svojom duhovnom svjeinom, dobrotom, jednostavno?u. Nikada nije sebe stavljao u prvi plan, nego Boga i na svemu to je posigao bio je zahvalan Bogu. Gospodine, daj da se toliko ne brinem da budem utjeen, koliko da tjeim, da me razumiju, koliko darazumijem druge, da budem ljubljen, koliko da ljubim, Jer, tko se daruje, prima; tko sebe zaboravlja, sebe nalazi; tko prata, bit ?e mu oproteno; tko umire, ra?a se za vje?ni ivot. Drugi je na prvom mjestu, ne ja. Drugom treba sluiti, drugog treba razumjeti, pomo?i mu. Velik si onoliko, koliko si velik u Bojim o?ima. Budimo veliki u Bojim, a ne ljudskim o?ima, jer ljudske o?i ne vide najbolje. Nastojmo se svidjeti Bogu, a ne ljudima, jer nije bitno to mi mislimo o sebi, niti to drugi misle i govore o nama, nego to Bog misli o nama i kakvi smo pred njim.

FOTOGRAFIJE

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas127
Ovaj mjesecOvaj mjesec493
UkupnoUkupno957931

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 10