Sveta misa uoči blagdana sv. Franje

U ponedjeljak, 3. listopada, u gimnazijskoj dvorani služena je sveta misa uoči blagdana sv. Franje, osnivača i zaštitinika franjevačkog reda. Blagdan sv. Franje  slavi se 4. listopada kako taj dan u gimnaziji nema nastave već tradicionalno se svečev blagdan obilježi dan ranije.

 

 

Svetu misu predvodio je ravnatelj gimnazije fra Blaž Toplak u koncelebraciji uz ravnatelja bili su svećenici profesori na gimnaziji. Misne djelove pjevali su učenici, članovi mješovitog gimnazijskog zbora uz pratnju na pianinu za kojim je bio prof. Andro Čalo. Zbor je izveo sljedeće skladbe: Čuj sv. Franjo nas, ulazna pjesma prema tekstu o. Anselma Canjuge, Cantate Domino gregorijanski napjev tijekom prikazanja, Uzmite, jedite za vrijeme pričesti te izlazna pjesma Danak svaki nepoznatog autora. Misna čitanja pročitali su učenici gimnazije Petra Bilokapa i Iva Šuste, kao i molitvu vjernika: Stipe Buljan, Dragan Kolovrat, Branimir Mađor, Domagoj Bušić, Toni Baković i Leonardo Gelić. U prigodnoj propovijedi ravnatelj se u kratkim crtama  osvrnuo na Franjin život te istaknuo nekoliko misli. "Propovijedajte na sve načine, pa ako treba poslužite se i rječima", oavako je braću poučavao o propovijedanju. Ljude je privlačio svojim živoom, svojom duhovnom svježinom, dobrotom, jednostavnošću. Nikada nije sebe stavljao u prvi plan, nego Boga i na svemu što je posigao bio je zahvalan Bogu. Gospodine, daj da se toliko ne brinem da budem utješen, koliko da tješim, da me razumiju, koliko darazumijem druge, da budem ljubljen, koliko da ljubim, Jer, tko se daruje, prima; tko sebe zaboravlja, sebe nalazi; tko prašta, bit će mu oprošteno; tko umire, rađa se za vječni život. Drugi je na prvom mjestu, ne ja. Drugom treba služiti, drugog treba razumjeti, pomoći mu. Velik si onoliko, koliko si velik u Božjim očima. Budimo veliki u Božjim, a ne ljudskim očima, jer ljudske oči ne vide najbolje. Nastojmo se svidjeti Bogu, a ne ljudima, jer nije bitno što mi mislimo o sebi, niti što drugi misle i govore o nama, nego što Bog misli o nama i kakvi smo pred njim.

FOTOGRAFIJE

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas15
Ovaj mjesecOvaj mjesec482
UkupnoUkupno995295

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 15