PASCH - kurs za mlade 2016. i Europaische Jugendwoche

U?enici Dujo Markovi? (IV.b) i Nina Marendi? (IV.b) proveli su 20 dana u ljetnoj koli u Duderstadtu, a Nikolina Kelava (IV.b) i Ana Batarelo (III.b) druile su se tjedan dana s mladima u Walmnchenu.Svoja iskustva podijeli su s nama, kliknite vie i pro?itajte kako im je bilo.

Kad sam ?uo da idem u ljetnu kolu njema?kog jezika u Duderstadtu bio sam uzbu?en, ali malo i uplaen. Iako su mi svi govorili kako ?e mi to biti divno iskustvo, ja sam bio pomalo skepti?an. Bilo je to neto druk?ije od ekskurzije na koju se odlazi sa svojim kolskim kolegama i profesorima koje ve? jako dobro poznaje, bio je to jedan ispit u ivotu; kako se sna?i u zemlji daleko od domovine sa ljudima koji ne govore tvoj jezik. Sve mi je to bilo novo, let avionom i ivot s ljudima drugih nacija. Kad smo se smjestili za cimera sam dobio Ma?ara i ?inilo se ?e komunikacija me?u nama biti loa, ali ja nisam shva?ao da je i njemu bilo teko prilagoditi se kao i meni. Poslije dva dana ?inilo nam se kao da se svi poznajemo cijeli ivot. Bilo je tu Egip?ana, Jordanaca, Kineza, Rusa, Kenijaca, Ma?ara, ali s kojeg god kraja svijeta doli, kakve god boje puti bili, koje god vjeroispovijesti bili, svi smo mi sli?ni, sa istim eljama i potrebama, sluamo istu glazbu i smijemo se istim alama. Upoznavanje tih ljudi bilo mi je najve?e bogatstvo koje sam ponio s tog putovanja. Sam kamp i priroda koja nas je okruivala bila je prekrasna. Odlazili smo na izlete i upoznali iru okolicu Duderstadta. Posebno mi se svidio studentski grad Leipzig. Pohvalio bih u?itelje u kampu koji su bili strpljivi i susretljivi s nama, imali su razumijevanja i motivirali su nas kako bi to vie nau?ili. Ponekad bi ispali smijeni (pjevanje karaoka) kako bi nama "razbili" strah. Cijela organizacija je bila na visokom nivou. Jedinu zamjerku imao bih na propust u pogledu darivanja i predstavljanja svoje drave. Naime, zadnje ve?eri djeca su se me?usobno darivala (magneti s motivima koji predstavljaju njihovu zemlju) samo mi nismo bili pripremljeni, a na predstavljanju svoje drave nismo imali narodne nonje i nismo bili uvjebani (ples,pjevanje). Moram svakako istaknuti i prijateljstva sa drugom djecom iz Hrvatske s kojima sam u kontaktu i planiram ponovni susret s njima na Interliberu. Svakom bi preporu?io ovaj odlazak u Duderstadt. Ja sam zahvalan to sam imao priliku biti dio toga. Sve bi opet ponovio. Ovaj put ostat ?e mi u trajnom sje?anju kao neto posebno to sam doivio.

Dujo Markovi?, IV.b

Moje putovanje u Njema?ku bilo je nezaboravno. Bilo je to 20 najboljih dana moga ivota. Ljudi koje sam tamo srela bili su mi kao druga obitelj. Upoznala sam mnogo novih prijatelja iz razli?itih zemalja s kojima se i dan danas ?ujem i poboljala svoje poznavanje jezika. Program za slobodno vrijeme u kampusu gdje smo bili smjeteni nije ostavio mjesta dosadi. Nakon nastave uvijek smo se dobro provodili. Sve aktivnosti bile su zanimljive, posebno sport i igre. Nekoliko smo puta organizirali karaoke i zabave u klubu, ili na koncerte i ludo se zabavljali. Izleti i etnje u Duderstadt (oblinji grad), Leipzig i Weimar tako?er su mi se svidjeli. Nave?er smo se oputali u wellness centru ili se okupljali ispred logorske vatre i jo se druili ispod neba osutog zvijezdama. To vrijeme, koje sam tamo provela sa svojim "Lieblingsmenschen", najdraim ljudima, s kojima sam rado pjevala tu pjesmu, ne?u nikada zaboraviti. Najve?a hvala Goethe-Institutu za ovo predivno iskustvo.

Nina Marendi?, IV.b

http://blog.pasch-net.de/jugendkurse/categories/31-Duderstadt

Ulaskom u Waldmnchen, bile smo malo i prestraene, ali i napete u o?ekivanju iskustva koje se nudi samo jednom u ivotu. Ubrzo smo shvatile da se nismo imale ?ega bojati jer su svi tzv. teameri bili izuzetno srda?ni i prijateljski raspoloeni. Svi smo se upoznali ve? prvu ve?er kada su nam organizatori pripremili malu igru kako bi pribliili razli?ite nacije. Bile smo dvije od pet sudionika iz Hrvatske pa smo sa ostalima trebali otpjevati neto na hrvatskom jeziku kako bi svi ?uli na jezik. U po?etku nam je bilo pomalo dosadno obavljati sve zadatke, odnosno igre, koje bi nam pripremili organizatori, ali kasnije smo se zabavljali jer smo se sa svim sudionicima sprijateljili i poboljali nae znanje engleskog i njema?kog jezika. Tako?er smo, osim igri, sa drugim sudionicima vodili i rasprave o aktualnim problemima u Europi (demokracija, ljudska prava, izbjeglice) i tako nau?ili puno o ostalim dravama sudionicama (Slova?ka, Njema?ka, Rusija, Francuska, Bjelorusija, Poljska i Bugarska). Nakon nekoliko dana nam se pruila prilika da odaberemo radionicu u kojoj elimo sudjelovati, Nikolina je odabrala glazbu, a Ana video workshop. Svaka je radionica zadnju ve?er prikazala to je pripremala proteklih dana. Naravno, tu su bile i poznate Europske ve?eri, kada bi odre?en broj zemalja trebao raditi zajedno i predstaviti svoje zemlje. Mi smo radile s Bjelorusijom i Bugarskom i na jako aljiv, srednjovjekovan na?in (u obliku kazaline predstave) predstavili svoje zemlje. Svaka je zemlja mogla pripremiti i odre?ene specijalitete iz svoje drave tako da smo imali priliku kuati raznolika jela. Izradili smo i plakat o ljepotama Hrvatske nakon kojeg su svi sudionici poeljeli posjetiti prelijepo Jadransko more kojim su bili o?arani. Kako se bliio zadnji dan, tako nam je bilo sve tee ostaviti te divne ljude s kojima smo se jako zbliili, ali svejedno to ?e nam iskustvo zauvijek ostati u pam?enju kao jedno od najljepih uspomena i svakome bi preporu?ile da zaborave na strah od nepoznatog i uklju?e se.

Ana Batarelo III.b i Nikolina Kelava IV.b

FOTOGALERIJA

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas136
Ovaj mjesecOvaj mjesec502
UkupnoUkupno957940

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 14