Osnovne crtice o bistri?kom svetitu uz koji je vezano prikazanje kra?e Marijina kipa u godini 1647.

Svetite Majke Boje Bistri?ke smjeteno je me?u pitomim breuljcima Hrvatskog zagorja. Kroz dugu povijest imalo je i ima vidno mjesto u marijanskoj geografiji hrvatskoga naroda. U tom hrvatskom Marijinu svetitu i protenitu tuje se ?udotvorni kip Majke Boje s Djetetom u naru?ju. Kako je kip kroz svoju povijest nekoliko puta bio skrivan od opasnosti koje su mu prijetile, posljednji je puta prona?en i postavljen na oltar u srpnju godine 1684., od kada i po?inju hodo?a?a u ovo svetite.

Svetite u Mariji Bistrici postalo jenacionalno svetite jo 1715. godine, kada je Hrvatski sabor podigao veliki zavjetni oltar. Papa Pio XI. (1922.-1939.) podijelio je 4. prosinca 1923. godine svetitu Majke Boje Bistri?ke naslov Manje Bazilike. Svoje prvo najve?e slavlje doivjela je Marija Bistrica 15. kolovoza 1971. godine kada je u njoj odran XIII. me?unarodni marijanski kongres. Biskupi su te godine svetite proglasili Hrvatskim nacionalnim svetitem Majke Boje Bistri?ke.

No, Crkva u Hrvata doivjela je svoj najve?i povijesni, crkveni i svenarodni doga?aj posjetom pape Ivana Pavla II. i proglaenjem blaenim zagreba?koga nadbiskupa Alojzija kardinala Stepinca 3. listopada 1998. godine. Sveti Otac Ivan Pavao II. to je potvrdio ovim rije?ima: Odavno sam elio po?i u poznato svetite Majke Boje Bistri?ke. Providnost je htjela da se ta elja ostvari prigodom proglaenja blaenim Alojzija kardinala Stepinca.

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas134
Ovaj mjesecOvaj mjesec500
UkupnoUkupno957938

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 19