Povodom Stepin?eva

U ?AST HRVATSKIM MU?ENICIMA

Glazbeno-recitativni hod hrvatskom povije?u nadahnut hrabro?u hrvatskih ljudi kroz vjernost Bogu i Svetoj Stolici poziv je svim ljudima dobre volje da se ujedine u zajednitvu i ljubavi prema Bogu i ?ovjeku.

Prema narodnoj tradiciji nai su pre?i iz Bijele Hrvatske doli u krajeve koji su nam poznati kao Hrvatska i Bosna i Hercegovina. Nakon pokrtavanja i stvaranja samostalne kneevine i kraljevstva, pod konac 11. stolje?a, Hrvatska je u zajednitvu s Ugarskom. Od tada po?inje krini put naega naroda.


Prvi put padamo pod kriem u vrijeme turskih osvajanja.

Drugi put narod pada pod teinom kria zbog velikoga iseljavanja pod konac 19. i po?etkom 20. stolje?a, a na sve to nadovezala se teina Prvoga svjetskog rata i stvaranje Kraljevstva SHS.

Tre?i pad uslijedio je u jeci Drugoga svjetskog rata sa svim stranim posljedicama po narod hrvatski kad od Bleiburga preko polja svih nalegoe humci i plo?e na narod hrvatski.

U jadima tekim tim, osobito u godinama od 1945. do 1990., narod je nalazio snagu slijede?i svoje ?asne sinove, svoje mu?enike i svece. Sje?aju?i se mnogih u dugoj mu?eni?koj i patni?koj povijesti hrvatskoga naroda, preko lika Alojzija Stepinca, uprizorujemo kroz dva nastupa, u Splitu u crkvi Gospe od Zdravlja, 10. velja?e (19.30), i u Sinju u crkvi ?udotvorne Gospe Sinjske, 12. velja?e (19 sati), hod hrvatskom povije?u. Kardinal, blaenik i mu?enik Alojzije Stepinac usprkos svim podmetanjima svojim je ivotom pokazao kako na putu vjere i domoljublja nema uzmicanja.

elja nam je da povijesni hod preko djela naih pre?a u svima nama oivi i produbi onu vjeru koja je davala snagu nebrojenim pokoljenima, u borbi Za krst ?asni i slobodu zlatnu!

fra Bla Toplak

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas142
Ovaj mjesecOvaj mjesec508
UkupnoUkupno957946

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 20