Proslava Stepin?eva

Recital u prigodi blagdana bl. Alojzija Stepinca, u organizaciji Franjeva?ke klasi?ne gimnazije u Sinju s pravom javnosti, izveden je u Splitu 10. velja?e, a dva dana poslije 12. velja?e u Sinju. Sve?anu svetu misu u Sinju s prigodnom popratnom propovijedi prije izvedbe samoga recitala predvodio je fra Joko Kodoman, provincijal Franjeva?ke provincije Presvetoga Otkupitelja. Za vrijeme svete mise pjevao je Mjeoviti zbor svetita Gospe od Zdravlja iz Splita.

Na raznobojnome ukusno izra?enom plakatu naglaen je moto recitala: "Rije?ju i pjesmom u ?ast hrvatskim mu?enicima." Recitatori su bili: Marko Duvnjak, kroni?ar; Petra Ugrin, prvi ?ita?; Karlo Deli?, drugi ?ita?, i fra Bla Toplak, A. Stepinac. Puninu i ljepotu izvo?enoga teksta uveli?ao je prikladnim crkvenim i poznatim opernim zborskim pjesmama crkveni zbor Gospe od Zdravlja iz Splita, pod stru?nim vodstvom ravnatelja zbora fra Stipice Grgata, a na orguljama pratila je s. Zorislava Radi?.

Glazbeno-scensko djelo priredio je i prikladnim pjesmama, uz stru?no vodstvo fra Stipice Grgata, osmislio fra Bla Toplak, ravnatelj Franjeva?ke klasi?ne gimnazije u Sinju s pravom javnosti. Recenziju teksta upotpunio je fra Gabrijel Jurii?. Djelo se temelji na ?injenicama i legendama iz nacionalne povijesti. Oboga?eno je glazbenim ulomcima i posve?eno je mu?eniku i kardinalu bl. Alojziju Stepincu i svim znanim i neznanim hrvatskim ljudima koji su ustrajali u vjernosti Bogu i svojemu rodu.

Fra Blaevo djelo po?inje u hladnoj zimskoj no?i, ali negdje daleko iza Karpata u zemlji od kuda su Hrvati po predaji pod vodstvom petero bra?e, Kluka, Lobela, Muhla, Kosenca i Hrvata i dvije sestre Tuge i Buge, krenuli na jug.

Djelo je nastalo u znak zahvale Bogu i Gospi to su vodili hrvatski narod kroz povijest, ?esto bremenitu ratovima i stradanjima. Smisao recitala moe se slikovito do?arati metaforom kria kojom je fra Bla ukratko prikazao tegobnu hrvatsku povijesnu sudbinu: Hrvatska je u svojoj povijesti tri puta padala pod teinom kria. Prvi put u vrijeme turskih osvajanja, ali tada se mnogi, poput Nikole ubi?a Zrinskoga i drugih junaka, ne predaju ve? radije polau vlastite ivote; ele ostati vjerni Kristu i katoli?koj Crkvi, kao to je to obe?ao Branimir u devetome stolje?u. Drugi put padaju pod teinom kria koncem 19. i po?etkom 20. st. zbog velikoga iseljavanja i Prvoga svjetskog rata, a tre?i put potkraj Drugoga svjetskog rata sa svim stranim posljedicama po hrvatski narod, od Bleiburga pa preko svih krinih puteva koje nam nametnue neprijatelji hrvatskoga imena i drave.

U cijelome recitalu provla?i se Stepin?eva ivotna misao vodilja: Ljubav prema Bogu i Gospi, ljubav prema svakomu ?ovjeku, ljubav i vjernost Kristovu namjesniku na zemlji Sv. Ocu, kako to Hrvati obe?ae i u tome ustrajae od Branimirova vremena sve do dananjega dana u naoj svetoj, ?asnoj i krvlju natopljenoj kr?anskoj i katoli?koj povijesti, kako je istaknuo fra Bla.

I jedna i druga izvedba bile su na zamjernoj umjetni?koj razini. Brojni su posjetitelji pljeskom izrazili svoje osobito zadovoljstvo.

Kako je istaknuto na kraju programa, sat hoda hrvatskom povije?u ujedno je bio poziv, putokaz i poticaj da i mi dananji narataji ustrajemo u svojoj vjernosti Bogu i Crkvi, pod skutima i pod mo?nim zagovorom nebeske Majke Marije, koju u Splitu ?astimo kao Gospu od Zdravlja, a u Sinju kao ?udotvornu Gospu Sinjsku.

Pou?eni i nadahnuti rije?ima i glazbom ovoga recitala, moemo se nadovezati na zaklju?nu rije? naih recitatora i fra Blaa da nas u ivotu vode i usmjeruju rije?i mu?enika i kardinala Alojzija Stepinca koji jednom prigodom kaza: "Ne bojim se za budu?nost hrvatskoga naroda dok bude tovao Majku Mariju i dok se bude molio Majci Mariji!

Anita Gr?i?, prof.

FOTOGRAFIJE - SINJ

FOTOGRAFIJE - SPLIT

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas140
Ovaj mjesecOvaj mjesec506
UkupnoUkupno957944

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 20