Pijanistica Yoko Nishii u posjetu Gimnaziji

U utorak, 11. rujna 2018. našu je Gimnaziju posjetila pijanistica Yoko Nishii. Posjet je organiziran u čast 180. obljetnice Franjevačke klasične gimnazije u Sinju i 25. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa između Hrvatske i Japana. Yoko Nishii počastila nas je s tri prekrasne skladbe: Franz Liszt: Liebestraume No.3, Dora Pejačević: Cvjetni vrtlog te skladba autora iz njenog rodnog Japana, Kosakua Yamada: Karatachi-no-Hana (The flowers of the orange jusmine trees). Fra Blaž Toplak, ravnatelj Franjevačke klasične gimnazije, naglasio je kako je Yoko Nishii u Hrvatsku došla isključivo zbog koncerta koji je održan istu večer u Alkarskim dvorima. Pijanistica nam je rekla kako joj je iznimna čast održati koncert u prigodi ovako značajne obljetnice, te da se svake godine rado vraća u Hrvatsku koju smatra drugom domovinom.

 

 

Yoko Nishii glasovir je počela svirati s četiri godine. U Hrvatsku je došla 1998. neposredno nakon završenog studija francuskog jezika i književnosti u Tokiju. Dobila je stipendiju te je četverogodišnji studij završila za dvije godine na privatnoj Visokoj školi za glazbenu umjetnost „Ino Mirković“ u Lovranu. Yoko Nishii rekla je kako ponekad svira 12 sati na dan, a ponekad prođe i tjedan ili dva da ne vježba. Rekla je da vježbanje ovisi o rasporedu koncerata, programu svakog koncerta, te također o dvorani u kojoj se koncert izvodi. Izdala je i CD s kompletnim klavirskim opusom Dore Pejačević, povodom 130. godišnjice njezina rođenja, za čija se djela zainteresirala kada joj je jedna studentica donijela neka Dorina djela. Trenutno Yoko Nishii radi na Umjetničkoj akademiji u Aichiju u Japanu.

FOTOGRAFIJE

 

Kalendar šk. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas136
Ovaj mjesecOvaj mjesec3963
UkupnoUkupno1040376

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 13