Pijanistica Yoko Nishii u posjetu Gimnaziji

U utorak, 11. rujna 2018. nau je Gimnaziju posjetila pijanistica Yoko Nishii. Posjet je organiziran u ?ast 180. obljetnice Franjeva?ke klasi?ne gimnazije u Sinju i 25. obljetnice uspostave diplomatskih odnosa izme?u Hrvatske i Japana. Yoko Nishii po?astila nas je s tri prekrasne skladbe: Franz Liszt: Liebestraume No.3, Dora Peja?evi?: Cvjetni vrtlog te skladba autora iz njenog rodnog Japana, Kosakua Yamada: Karatachi-no-Hana (The flowers of the orange jusmine trees). Fra Bla Toplak, ravnatelj Franjeva?ke klasi?ne gimnazije, naglasio je kako je Yoko Nishii u Hrvatsku dola isklju?ivo zbog koncerta koji je odran istu ve?er u Alkarskim dvorima. Pijanistica nam je rekla kako joj je iznimna ?ast odrati koncert u prigodi ovako zna?ajne obljetnice, te da se svake godine rado vra?a u Hrvatsku koju smatra drugom domovinom.

Yoko Nishii glasovir je po?ela svirati s ?etiri godine. U Hrvatsku je dola 1998. neposredno nakon zavrenog studija francuskog jezika i knjievnosti u Tokiju. Dobila je stipendiju te je ?etverogodinji studij zavrila za dvije godine na privatnoj Visokoj koli za glazbenu umjetnost Ino Mirkovi? u Lovranu. Yoko Nishii rekla je kako ponekad svira 12 sati na dan, a ponekad pro?e i tjedan ili dva da ne vjeba. Rekla je da vjebanje ovisi o rasporedu koncerata, programu svakog koncerta, te tako?er o dvorani u kojoj se koncert izvodi. Izdala je i CD s kompletnim klavirskim opusom Dore Peja?evi?, povodom 130. godinjice njezina ro?enja, za ?ija se djela zainteresirala kada joj je jedna studentica donijela neka Dorina djela. Trenutno Yoko Nishii radi na Umjetni?koj akademiji u Aichiju u Japanu.

FOTOGRAFIJE

 

Kalendar k. godine 2017./2018.

Festival 2012

Posjetitelji od 1. 2. 2011.

DanasDanas84
Ovaj mjesecOvaj mjesec1616
UkupnoUkupno951534

Online

Trenutno aktivnih Gostiju: 21